Powiększanie piersi – 3 część pytań

Trzecia i zarazem ostatnia porcja Waszych pytań i odpowiedzi na temat operacji plastycznej biustu.

Jaką wybrać metodę powiększania piersi o raz jaki wybrać kształt implantów?
Powiększenie biustu jest możliwe dzięki dwóm rodzajom zabiegów: powiększenie piersi za pomocą implantów oraz za pomocą tłuszczu pacjentki.

Po wyborze rodzaju zabiegu powiększenia biustu za pomocą implantu staje się przed wyborem rodzaju takiego implantu. Nie jest to wyłącznie wybór pomiędzy jego wypełnieniem (żel silikonowy bądź sól fizjologiczna), budową otoczki (teksturowana lub gładka), ale i kształtem, który może być okrągły bądź anatomiczny.

Implant anatomiczny – Jest przeznaczony dla kobiet które pragną zdecydowanie bardziej naturalnego wyglądu. Takimi implantami nie uzyska się efektu „piłeczek” które mi osobiście podobają się dużo bardziej dlatego też zdecydowałam się na implanty okrągłe. Implanty anatomiczne swoim wyglądem przypominają łzę, a przez wzgląd na swoją budowę są bardziej dopasowane do kształtu piersi. Takie też implanty stosuje się w w niektórych przypadkach piersi zdeformowanych (np. po operacji onkologicznej) oraz przy korygowaniu kształtu piersi obwisłych. Implanty o kształcie anatomicznym jest również droższy od implantu okrągłego.

Implant okrągły – Za pomocą takiego kształtu implantu można stworzyć biust o idealnym kształcie. Będzie on jednak dużo mniej naturalny i przy wyborze dużych implantów raczej będzie po nim widać ingerencję chirurga.

Powiększanie piersi za pomocą tkanki tłuszczowej pacjentki – taki zabieg inaczej nazwany jest augmentacją. Na początku wykonywana jest na pacjentce liposukcja, czyli pobranie tłuszczu a następnie odpowiednie, wielowarstwowe przeszczepienie tłuszczu do piersi. Jednorazowy zabieg ujędrni zwiotczałe piersi i powiększy ich wielkość nawet o jeden rozmiar.

Jaką ja wybrałam metodę i rozmiar?
200ml, implant okrągły

W jakim wieku można wykonać taki zabieg?
Po ukończeniu 18 roku życia.

Czy jest możliwe nie noszenie biustonosza po operacji biustu?
Na to pytanie odpowiem Wam szczerze z mojego doświadczenia – NIE! Oczywiście wszystko zależy od wielości biustu, implantów itd. ale nawet najlepszy chirurg fizyki nie oszuka. Chodzi po prostu o to, że jeśli biust jest zwyczajnie ciężki to prędzej czy później będzie ciążył i uważam, że lepiej zapobiegać poprzez noszenie biustonoszy niż później robić kolejną operację „podnoszenia piersi”. Co ja polecam? Po operacji biustu przeniosłam się tylko i wyłącznie na miękkie biustonosze które są ledwo wyczuwalne.

Czy jest ryzyko (jak tak to jak duże) uszkodzenia implantów np od upadku, nacisku itp. ?
Takie ryzyko jest bardzo niskie.

Czy ciąża będzie miała wpływ na piersi z implantami?
Coraz częściej młode pacjentki zgłaszają się do chirurga plastycznego ze zbyt „małymi” piersiami jeszcze długo przed zajściem w ciążę.

Jaki wpływ mają implanty na ciążę? Czy mogą jej zagrozić?
Coraz więcej kobiet, które zdecydowały się na implanty, zachodzi w ciążę. (TUTAJ PRZYKŁADEM JESTEM JA) Gdyby implanty były zagrożeniem dla dziecka, lekarze rezygnowaliby z takich operacji. Większość implantów jest wypełniona spoistym, miękkim żelem silikonowym i są one otoczone wytrzymałą, cienką powłoką, która jest bezpieczny dla ciała. Nie ma ona również wpływu na płód.

Większość kobiet może nawet karmić piersią po operacji powiększenia implantami. Najczęściej stosowane nacięcia skóry umożliwiają utrzymanie laktacji. (Mowa tutaj o nacięciu pod piersią czyli tam gdzie zwyczajnie nie tnie się kanalików.)

W okresie ciąży, piersi ulegają zwykle dalszemu wzrostowi dzięki zmianom hormonalnym, co stanowi przygotowanie do naturalnego karmienia niemowlęcia. Nasilenie zmian kształtu może być subtelne, lecz także może skutkować nawet zmianą rozmiaru miseczki stanika. Mi osobiście piersi urosły o 3 rozmiary ale dopiero w okresie karmienia piersią ich wzrost był największy. (z E do H) Zwykle kształt i rozmiar piersi utrzymują się aż do okresu zakończenia karmienia własnym mlekiem. Po tym czasie, u części kobiet kształt i rozmiar piersi powracają do stanu sprzed poczęcia. Niestety, u pozostałych pacjentek piersi ulegają znacznemu zmniejszeniu, utracie młodzieńczej jędrności, wraz z rozciągnięciem skóry i rozstępami. Mi również niestety, w okresie obkurczania się piersi powstały na nich drobne rozstępy. U niektórych kobiet po ciąży piersi mogą ale nie muszą stać się opadające i utracić pełność, kształt i wielkości.

Wcześniejsza ciąża lub doświadczenie mamy z jej okresu czasu jej ciąży jest najlepszym wyznacznikiem spodziewanych zmian we własnych piersiach. Natomiast zmiany kształtu piersi nie są związane z obecnością implantów. Co więcej, obecność protez, które zapewniają odpowiednie wypełnienie, minimalizuje niekorzystny skutek ciąży dla piersi. Czasami jest jednak wymagana korekcja piersi dla odtworzenia ich rozmiaru i kształtu, która zwykle polega na podniesieniu piersi z implantami.

Odpowiedzi na pytania udzieliłam Wam z pomocą szpitalu ETER-MED 1Day Clinic. oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Szychta.

%d bloggers like this: