Test obciążenia glukozą w ciąży

Czyli wszystko o tym jak wygląda dokładnie test obciążenia glukozą oczami pacjentki w ciąży. Czy faktycznie jest się czego bać, czy się wymiotuje, omdlewa itd.

Jak wygląda test obciążenia glukozą?
Na początku pacjentce na czczo wykonuje się standardowe, normalne pobranie krwi żylnej. Następnie wykonany jest test z obciążeniem 75 gramami glukozy. Czyli pacjentka otrzymuje gęsty, lepki i bardzo słodki napój, który musi dość szybko wypić. Mi osobiście pielęgniarka pozwoliła go popić odrobiną wody. Następnie po 1 godzinie wykonane jest kolejne pobranie krwi i ta czynność jest również powtórzona po 2 godzinach. Przez czas trwania obciążenia nie wolno opuszczać przychodni i najlepiej siedzieć w jednym miejscu by nie spalić zbytnio glukozy. Poza tym każdy organizm reaguje inaczej i trzeba obserwować i kontrolować czy nic złego się nie dzieje z daną kobietą.

O której godzinie najlepiej robić badanie?
Jak najwcześniej jest to możliwe! Badanie trwa 2h i przez ten czas nie móżmy jeść i najlepiej prawie w ogóle nie pić i co najważniejsze musimy być na czczo. Dlatego proponuję godzinę 8 rano kiedy jeszcze tak strasznie głodne nie jesteśmy bo pierwszy posiłek będziemy mogły zjeść dopiero o 10. Ja poszłam pierwszy raz na to badanie o 11 i uznałam, że muszę je jednak przełożyć bo bez jedzenia do 13 bym nie wytrzymała bo już o 11 byłam głodna.

Jak smakuje napój?
Jest bardzo ale to bardzo słodki. Mi osobiście smakował jak kilogramowa torebka cukru rozpuszczona w 200ml szklance wody. Wiele kobiet pisało mi o możliwości dodania do niego cytryny natomiast ja napiłam się tego specyfiku bez większego problemu. Jedyne co mi przeszkadzało to lekki posmak leku oraz to, że płyn był na tyle gęsty, że musiałam zrobić do niego dwa podejścia.

Czy miałam zawroty głowy, czy wymiotowałam albo czy miałam jakiekolwiek inne objawy?
Nie. Czułam się zupełnie normalnie, przez całe 2 godziny badania. Całą swoją ciążę przechodzę bardzo dobrze, w ogóle nie wymotuję, nie mam mdłości ani zawrotów głowy. Tak samo jak i przy tym badaniu nie działo się ze mną kompletnie nic nieprawidłowego. Oczywiście podkreślam tutaj, że każdy orgiazm jest inny i to, że ja przeszam takie badanie idealnie nie oznacza tego, że inna kobieta będzie miała tak samo. Dostałam od różnych dziewczyn przed badaniem masę wiadomości, że było to ich najgorsze badanie w życiu, że ledwo się trzymały, omdlewały a nawet że musiały powtarzać je kolejny raz.

Po jakim czasie otrzymuje się wyniki?
Ja w swojej przychodni dostałam je już tego samego dnia, po godzinie 20.

Po co wykonuje się takie badanie?
Badania glukozy sprawdza czy ciężarna nie choruje na cukrzycę a przede wszystkim czy nie nabawiła się dość częstej cukrzycy ciążowej. Takie badanie wykonywane jest około 24- 28 tygodnia ciąży.

Czym jest cukrzyca ciążowa?
Jest to nietolerancja węglowodanów a jej przyczyną jest działanie hormonów ciążowych, które obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Głównym objawem tej choroby jest nadmierne stężenie glukozy we krwi po posiłkach ale co ważne to to, ze wszystko mija po porodzie.

Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej?
Pacjentce dobrana jest specjalna dieta i zalecana jest regularna aktywności fizyczna po głównym posiłku. Jeśli mimo przestrzegania diety nie uda się uregulować poziomów glukozy, konieczne jest włączenie insuliny.

Udostępnij:

%d bloggers like this: