Postanowienia noworoczne

Bardzo lubimy Nowy Rok. Daje bowiem magiczne poczucie, że wszystko można zacząć od nowa. To symboliczny początek kolejnego etapu naszego życia, w którym pragniemy zmian.

Wszelkie zmiany na lepsze to krok w samorozwoju. Zapewne większość z nas robi postanowienia noworoczne, które motywują do pozytywnych zmian. Połową sukcesu jest już zdanie sobie sprawy z własnych słabostek i chęci podjęcia prób walki z nimi. Zatem stawiamy sobie nowe cele w Nowym Roku.

Osiągnięcie ich zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Istotne jest jednak aby cele te były możliwe do zrealizowania a nie były tylko życzeniowe. Postanowienia nie do osiągnięcia mogą doprowadzić tylko do kolejnych rozczarowań. Dajmy sobie szansę na osiągnięcie sukcesu i dostosowujmy nasze zamiary do możliwości i okoliczności.

Psycholodzy zbadali osoby, które postanowiły, że zmienią w swoim życiu coś konkretnego. Okazało się, że takie osoby osiągają znacznie lepsze rezultaty, niż osoby, które tylko rozważają w sobie coś do zmiany, ale nie deklarują żadnego konkretnego działania.

Ważne jest aby zastanowić się jak tego dokonać, czyli stworzyć dla siebie plan realizacji. Nasze cele starajmy się formułować w formie „chcę”, „zrobię to”‚ a nie „muszę”. Np. Postanowienie, że w tym roku schudnę, to za mało. Musimy dokładnie określić ile chcemy schudnąć, ułożyć nowy jadłospis albo zgłosić się do dietetyka, wybrać i dopasować do planu dnia aktywność fizyczną, którą realnie będziemy mogli wdrożyć w codzienność.

Najistotniejsze w postanowieniach jest gotowość do zmiany i wiara, że damy radę. Jeśli jednak w realizacji zdarzą nam się jakieś odstępstwa od wyznaczonego celu to nie oznaczają one od razu porażki a jedynie walkę z własnymi słabościami. W drodze do celu, musimy nauczyć się również jak nie ulegać własnym pokusom. Pamiętajmy, że każdy ma przecież swoje wzloty i upadki.

„Twoje życie nie poprawi się przez przypadek. Poprawi się, gdy zaczniesz coś zmieniać”.

barbara strzalkowska psycholog

  • Nowy Rok to data jak każda inna. Ja, gdy coś chcę osiągnąć, mówię sobie, że zacznę od tej sekundy, nie od jutra, nie od poniedziałku, nie od pierwszego stycznia nowego roku, teraz… 😉

%d bloggers like this: